
Talajmarók hatékony földmunkára
Talajmarók hatékony földmunkára
A földművelés a történelem hajnalától kezdve az emberiség egyik legfontosabb tevékenysége, és ahogy fejlődnek a földművelő technikák, úgy fejlődik a föld megmunkálásának hatékonysága is. Manapság már rendkívül modern eszközök állnak a gazdák rendelkezésére, hogy a lehető legjobban aknázhassák ki a föld adottságait. Ebben a cikkben az aktív talajművelő eszközök egy speciális fajtájáról, talajmarók működéséről ejtünk néhány szót.
Mit tesz a talajjal a gépi művelés?
A föld megművelése nem más, mint a talaj belső, biológiai, fizikai és kémiai folyamataiba való beavatkozás. A gépi művelés mindezt a lehető leghatékonyabban teszi, és fizikai behatással próbál olyan biológiai és kémiai változásokat elérni, melyek ideális feltételeket teremtenek a magvak növekedésének, így biztosítva a bő termést a betakarítás alkalmával.
Az, hogy milyen gép és talajművelési technológia használata a legcélszerűbb, a föld geológiai tulajdonságai és minősége határozza meg. Nehezebb talajviszonyok esetén különösen nehéz lehet a magágyelőkészítés, ami hagyományos technológiák esetén több munkafázist is igényelhet. Ez azonban igen környezetszennyező lehet a nagy mennyiségű üzemanyag-felhasználás miatt, és kifejezetten gazdaságtalanná válhat a befektetett munkaórák szempontjából is. Nagyobb munkát igénylő talajviszonyok esetén éppen ezért jó alternatívát jelenthetnek az aktív talajművelő eszközök – úgy, mint a talajmarók, vagy a lengő-, illetve forgóboronák.
A talajmarók működése
A talajmaró olyan aktív talajművelő eszköz, amely nem a traktor vonóerejét használja, hanem amelyet a traktor teljesítményleadó tengelye kardánhajtással működtet. A talajmarók szerszámai forgás közben előszőr szeleteket vágnak ki a talajból, majd maguk mögé dobják, és a burkolólemeznek ütköztetve tovább aprítják azt. A hatékonyság intenzitása természetesen a talajmarók esetében is szabályozható a művelőelem kerületi sebességének változtatásával, tolókerekes váltóval vagy cserekerekes megoldással.
Talajmarók a gyakorlatban
A talajmarók rögmentes, laza talajréteget hagynak maguk után, így kiválóan alkalmazhatók erdősítés előkészítésére, trágyabeforgatásra, gyomtalanításra, magágyelőkészítésre, szántás elmunkálására vagy talajlazításra. A megfelelő gép kiválasztásakor figyelembe kell venni a talaj minőségét, a fás szárú növények sűrűségét vagy éppen a talaj nedvességtartalmát. Mindennek megfelelően lehetőség van kisebb munkákhoz elegendő vagy durvább területek megmunkálásához való talajmarók kiválasztására is.
Amennyiben segítségre van szüksége a megfelelő munkagép kiválasztásához, kérje segítségünket!
Miért válassza az ATRAKTOR-t?

Egy munkagép legyen minden körülmények között megbízható. Gépeink minőségben a legdrágábbakkal is felveszik a versenyt.

Nálunk a prémium kategóriás munkagépek nem jelentenek magas árat és a későbbiekben is alacsony fenntartási költségűek. Ár-érték arányban verhetetlenek vagyunk.

Nálunk a vásárlással nem ér véget a kapcsolat. A gépek szervizelésében vagy az alkatrészek beszerzésében is segítünk.